zlinprojekt.

Ve velkém rozhovoru s kolegyněmi Renatou, Evou a Marcelou jsme hledali odpovědi na otázky – jak se jim pracuje v převážně mužském kolektivu? V čem je to jiné než “dámský” kolektiv? Hýčkají si je kolegové?

Je projekční příprava datových sítí převážně pánský obor? Nebo je taková představa už přežitek?

Eva: Myslím si, že to bude tak 2:1 nebo 3:1. Ve stavebnictví vždycky ženy byly. Jsou obory, které jsou na tom v tomto ohledu hůř – napadá mě třeba strojírenství. Ve Zlinprojektu je nás sice míň, ale v takovém sympatickém poměru. Myslím, že je to lepší než naopak. 🙂

Marcela: Mně se s muži pracuje líp než v ženském kolektivu. I když v tomto kolektivu jsou výborné holky. Tím, že je tu víc mužů, má to výbornou dynamiku, není to “babinec”.

Renata: Mužský kolektiv je pro mě lepší, rozhodně mi to nevadí.

Kolik žen pracuje ve Zlinprojektu?

Všechny: Je nás celkem 6.

Na jakých pozicích pracujete?

Marcela: Projektuji sdělovací a optické kabely a vyřizuji územní řízení. Ze začátku jsem se bála, že to bude nudná práce. Naopak mě baví její pestrost – musím si sehnat podklady, nahlédnout na oblast, jet se tam podívat, jednat s úřady, s investory a různými projektanty.

Eva: Já pracuji na stejné pozici jako Marcela, projektuji trasy optických kabelů , řeším územní řízení. V jednu chvíli bývá rozpracovaných i několik zakázek.
Proto je potřeba mít v práci systém, aby se po přerušení bylo možné opět rychle zorientovat a plynule navázat. Některé zakázky mohou být rozpracované rok i dva, proto je potřeba mít pod sebou více projektů.

Renata: Já dělám inženýring. Projektanti něco naprojektují a já s vlastníky uzavírám smlouvy. Většinou řeším věcná břemena a různé typy smluv, nájemní nebo o umístění. Někdy mohou být problémy s trasou, vlastníky, úřady.
Každý vlastník i investor je jiný, má jiné požadavky. Já si sama musím ujasnit priority, na který úřad co poslat dříve, mění se zákony, lidé a i po tolika letech mě stále dokáže něco překvapit. 🙂

Jak jste se dostaly do prostředí projekční přípravy datových sítí?

Eva: Více méně náhodou, celý pracovní život se pohybuji ve stavebnictví, ale jsem vystudovaná architektka. Na nějakou dobu jsem se ocitla mimo obor, potom jsem se chtěla vrátit a tato pozice mi přišla do cesty.
Obávala jsem se, , jestli to zvládnu, ale vzala jsem to jako výzvu a docela jsem se v tom našla. Chtěla jsem si vyzkoušet něco nového, chytlo se to a jsem spokojená. Ve firmě jsem jeden rok.

Renata: Já jsem nastoupila po mateřské dovolené. Předtím jsem vždy pracovala v administrativě a zde mě zaujala pružná pracovní doba, která mi s malými dětmi vyhovovala. No a včera to bylo od této události přesně 13 let :-). Za tu dobu už jsem se něco naučila.

Marcela: Oslovil mě pan Zlobický, jestli bych v jeho firmě chtěla pracovat na pozici projektanta, a tak jsem se rozhodla, že ano. Dala jsem v práci výpověď a nastoupila jsem do Zlinprojektu.
Podobnou práci jsem už dříve dělala, takže mi přišla důvěrně známá. Přišla jsem ze stavebnictví, kde jsem dělala přípravářku, rozpočtářku, projektantku. Zaujala mě i pružná pracovní doba a zalíbil se mi kolektiv, 🙂
Říkala jsem panu Zlobickému, že se chci podívat, kde budu pracovat a s kým budu pracovat, a to se mi líbilo. Byl mi sympatický i Přemek (pan ředitel, pozn. autorky) a jeho příjemné vystupování.
Navíc jsem tady potkala pár známých, o kterých jsem ani nevěděla, že ve Zlinprojektu pracují.

Renata Stuchlíková pracuje ve Zlinprojektu jako asistentka projektantů a řeší majetkoprávní záležitosti projektů od roku 2008.

V čem vidíte tu výhodu práce v převážně pánském kolektivu?

Renata: Když jsou v kolektivu samé ženy, vždycky tam figuruje nějaká rivalita.

Eva: Výhodu vidím v tom, že se dá jednat i víc narovinu. Problémy se vyřeší většinou rychle, muži jsou v tomto více splachovací. Nemají sklon brát si věci tak osobně.

Renata: Protože nemají pocit, že by si jeden chtěl šplhnout na úkor druhého. Marcela: Oni neřeší věci, které řeší ženy, neuráží se, nenafukují.

Jak se cítíte ve většinově mužském kolektivu ve firmě, vnímáte jako výhodu, že jste ženy?

Renata: Nemám s tím problém. Myslím si, že určitá výhoda to je. Kolikrát člověk může mít dobře placenou práci, ale když si nesedí s kolektivem, tak nakonec odejde.
Kluků si v práci velmi vážím, nechtěla bych do práce chodit s nepříjemným pocitem. A musím zaklepat, že sem do práce chodím ráda.

Marcela: Cítím se tady dobře. Když třeba něco nevíme, kluci jsou velmi ochotní poradit sobě navzájem i nám. Nehraje se na rivalitu.

Eva: Kolikrát je ochota i větší, než potřebujeme :-). Jsou nápomocní, starají se o nás, když potřebujeme, rádi se nám věnují.
Práce není jen o penězích, může být sebelíp placená, ale kdyby ve Zlinprojektu nebyl dobrý kolektiv, nefungovalo by to tak dobře.

Marcela Vyvlečková pracuje ve Zlinprojektu jako projektantka podzemních kabelových tras sítí pro elektronické komunikace 1,5 roku.

Čím myslíte, že to je, že je ve firmě taková dobrá atmosféra?

Eva: Myslím si, že je to částečně právě tím poměrem mužů a žen, jaký tam je. A také velikostí firmy. Není ani tak velká, aby v ní byla anonymita ani to není malá firmička. Z podobně velkých kolektivů mám dobré zkušenosti.

Marcela: Já mám také z podobně velkých firem dobré zkušenosti.

Renata: Určitě je to i věkovým složením, ve firmě jsou mladší i starší kolegové. Všichni mají stejné možnosti. Rozdělení jsou jen podle oblasti. Ale práce je pro všechny stejná.

Eva: Kdyby zrovna toto ve firmě nefungovalo, tak tam nevydržím. Šla jsem do úplně nové oblasti, musela jsem se kolegů ptát na spoustu věcí, které jsem neznala, a stále se ptám. Kdyby nebyli ochotní nebo mi dávali najevo nadřazenost, bylo by to náročné.

Myslíte si, že může mít i pan Zlobický jako hlava všeho vliv na atmosféru ve firmě?

Renata: Určitě může. Snaží se přistupovat lidsky. Rozhodně není slyšet žádný křik.

Eva: Vždy je potřeba některé věci říct, ale dost záleží na způsobu komunikace a zde se jedná slušně. A od toho se pak pozitivně odvíjí komunikace na dalších pozicích.

Marcela: Ano, šéf má velký vliv na atmosféru ve firmě.

Eva Bánovská, projektantka podzemních kabelových tras sítí pro elektronické komunikace, pracuje ve Zlinprojektu od roku 2020.

Vnímáte nějakou specifickou firemní kulturu?

Marcela: Humor. Vzájemně se respektujeme. Líbí se mi třeba společné slavení narozenin.

Eva: Důraz na sport. Uvolněná atmosféra. Máme i nějaké zaběhlé rituály, např. společné vaření kávy, které nám umožní vyjít z kanceláří a prohodit spolu pár slov.

Renata: Zakládá se na kolektivu. Snažíme se, aby nevznikaly žádné spory.

Jak se vám spolupracuje se zákazníky?

Marcela: S investory se mi zatím pracuje dobře, žádné problémy zde nevidím.

Eva: Já to beru jako postupné budování vztahů s lidmi, se kterými jednám. Spolupráce je potom lepší a lepší.
Vnímám, že osobní kontakt a domluva je vždy kvalitnější, než mail nebo telefon.

Renata: Vše je o lidech. S jedním úředníkem se člověk domluví lépe než s jiným. Každý úřad má svá specifika, některá již znám, a to mi pomáhá k dobré spolupráci.

Proč si myslíte, že je dobře, že v tomto odvětví pracují i ženy?

Eva: Myslím si, že ano, že ženy si všímají víc detailů a dohromady s mužským pohledem to funguje jako celek.
I na jednání s úředníky máme asi jiný pohled.

Marcela: I když my můžeme jít trochu jinou cestou než muži, jsem přesvědčená, že dosáhneme stejného cíle.

Renata: Někdy je ideálnější, když po telefonu se ženou hovoří kolega a s mužem zase některá z nás. Ono to potom funguje lépe.

Kolegyň z rozhovoru- Marcela, Renata a Eva – pracují jako projektantky a řeší majetkoprávní záležitosti projektů.

Co vám dělá v práci radost?

Renata: Když se práce daří a uzavřou se všechny smlouvy, protože také na moji práci jsou někdy zavislí projektanti.
Když se dokážu s vlastníkem dohodnout, tak z toho mám radost, protože mnohdy je to výzva. Vyřešit nějaký problém, kolikrát znamená nastudovat si zákony a vyznat se v ekonomii i právu.

Eva: Dělá mi radost, že můžu přijít do práce na stabilní místo, do stabilní firmy. Dělá mi radost, že jsem se dokázala uplatnit a rozvíjet v novém oboru.
Nebyla jsem si jistá, zda to byla správná volba, i proto, že jsem měla obavu, že tato práce nebude tak tvůrčí jak jsem byla zvyklá… Nyní ale musím konstatovat, že např. vymyslet optimální trasu z bodu A do bodu B, bývá za současných podmínek podmínek často až nečekaně tvůrčí :-).

Marcela: Dříve lidé museli do terénu, vše si vyfotit a dnes stačí otevřít na internetu mapy a už pracujeme. Sledujeme, kudy kabel povedeme.
Podívám se do měst a obcí, do kterých bych se nikdy nepodívala. A dělá mi radost, když je vyřízené územní rozhodnutí, projekt předám a je hotovo. Nebo naopak když začíná nový projekt a mám před sebou další výzvu.

Doporučily byste práci v tomto oboru své kamarádce?

Marcela: Určitě bych doporučila, ale musí mít technické myšlení.

Renata: Ano, doporučila. Samozřejmě by záleželo na tom, jestli by to pro kamarádku a její pracovní zaměření bylo vhodné místo.
Tady to musí člověka trochu bavit.

Eva: Když je tam předpoklad, dá se to naučit. Důležitý je sklon k systematičnosti a již zmiňované technické myšlení.

Děkuji za milý rozhovor a ať se vám daří!

Všechny aktuality