Kolik projektů jsme ve Zlinprojektu zvládli v minulém roce? Jaké jsou trendy v datových sítích? Dočkáme se sítí 5G? A proč hledáme nové projektanty a projektantky? Na všechno jsme se zeptali našeho ředitele Přemysla Zlobického.
Pane Zlobický, co je symbolem roku 2019 pro Zlinprojekt?
Přemysl Zlobický: Rozjely se realizace projektů FTTH pro T-mobile a také jsme rozšířili náš pracovní tým.
Na sítě FTTH se cíleně vrhl také CETIN, který mezitím utlumil výstavbu VDSL sítí a rDSLAMů jako aktivních kabinetů.
Trendem doby je zkvalitnění sítí, proto se stávající metalické vedení datových sítí nahrazuje právě technologií Fiber To The Home (FTTH). A to pro nás znamená víc než dostatek práce.
Takže ty klasické šedé krabice už se stavět nebudou?
Přesně, města tyto šedé krabice nerady povolují, těch kabinetů totiž stále přibývá a pro veřejný prostor je to prostorová i estetická zátěž.
Myslím, že tyto “kabinety” už se budou stavět jen v řídce osídlených oblastech, kde jiné technologie nemají ekonomickou návratnost.
Znamená přechod poskytovatelů připojení k technologii FTTH také úlevu pro projektanty?
To záleží na již vybudované infrastruktuře jednotlivých providerů. Třeba zmíněný CETIN má na trhu obrovskou výhodu v již hotové síti v zemi. Tu nyní stačí intenzivněji využívat jejím zkapacitněním či rekonfigurací optických kabelů. Nemusí tedy provádět tolik nových výkopových prací.
Tato řekněme intenzifikace je pro nás méně obvyklá, zároveň je to pro nás zpestření projekčních prací, protože stávající sítě kombinujeme s novými prvky.
Ostatní provideři začínají na zelené louce a vlastní sítě musí nejprve naplánovat, následně je naprojektujeme, vyřídíme nutná povolení a poté proběhne samotná realizace.
Proč se tolik operátorů zajímá o pevný internet?
Vedení datových sítí optickým kabelem je aktuálně nejstabilnějším a nejperspektivnějším přenosovým médiem. V budoucnosti se dají optická vlákna nasvítit různými systémy, kde jsme omezeni rychlostmi až v řádu terabytů za vteřinu (1 TB/S = 1000 GB/s).
A co sítě 5G, o kterých se tolik mluví?
V nově projektovaných sítí myslíme i na přípravu pro 5G, ale zatím to zákazníci aktivně nevyžadují.
Co pro nás bude znamenat 5G?
Síť 5G bude vyžadovat mnohem hustší síť antén než je ta dnešní a každá jednotlivá anténa bude muset být připojena na optické vlákno. To bude znamenat další zahuštění stávající optické sítě. Proto je budoucí využití možností 5G sítí podmíněno vybudováním optické infrastruktury.
Ve výsledku se řádově zmenší odezvy a navýší kapacity sítí.
Pořád se mluví o smart cities, komunikaci aut mezi sebou… kdy tedy přijde tento tolik očekávaný průlom?
Na to nedokážu odpovědět 🙂 Technologie už to umožňuje, ale není plošně dostupná. Požadavky na nové schopnosti infrastruktury budou značné, jen objem dat přenášený mezi dopravní infrastrukturou a jednotlivými auty bude obrovský.
Nyní je to o nalezení smysluplného modelu, který vedle nadšení z nových možností umožní také ekonomickou návratnost velkých investic.
Povedlo se něco výjimečného? Co vám udělalo velkou radost?
Rozhodně velký projekt FTTH pro T-Mobile, který se překlopil z projektu do realizace. Vlastně to byla taková první vlaštovka… nebo spíš vlajková loď! Tyto sítě se realizovaly ve Zlíně na Jižních Svazích a v Přerově, o kterém nedávno mluvil kolega Jirka Šišák.
Zároveň považuji za velký úspěch domluvit si s tak velkým zákazníkem “pravidla hry” a úspěšně odevzdat takto náročný projekt.
Říkáte pravidla hry – ale Zlinprojekt pracuje s T-Mobilem už roky…
Ano, ale oddělení výstavby sítí FTTH v České republice vzniklo nedávno. Nastavovaly se očekávání a standardy pro budování těchto sítí.
Sice se převzal úspěšně použitý model budování těchto sítí ze Slovenska, ale musely se upravit standardy pro českou legislativu. Např. na Slovensku je povolování staveb ve veřejném zájmu mnohem jednodušší.
Kolik máte řádově projektů za rok?
Téměř 400 nových projektů. V podstatě co jeden kalendářní den, to 1 ukončený projekt. S takovým množstvím práce potřebujeme pomoci a hledáme další projektanty a samozřejmě i projektantky do týmu.